Zmarszczki

Zmarszczki:

Zmarszczki i drobne linie na skórze, to nieunikniona część procesu starzenia, sprawiającego, że twarz wyglądać będzie na smutną, zmęczoną, starą i złą. Na szczęście istnieje niezliczona liczba opcji, w tym kremy, wypełniacze skórne, peelingi, zabiegi laserowe i zabiegi chirurgiczne, które poprawiają wygląd skóry.

Jak powstają zmarszczki i drobne linie?

Skóra składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej, z których każda przyczynia się do uzyskania mocnej i gładkiej skóry. Naskórek, stanowiący warstwę zewnętrzną, chroni skórę przed toksynami środowiskowymi za pomocą specjalnych komórek zwanych keratynocytami. Pod naskórkiem znajduje się warstwa skóry właściwej, która zawiera tkankę łączną, w tym kolagen, elastynę i inne białka, które zapewniają skórze siłę i elastyczność. Najgłębsza - tkanka podskórna, składa się z komórek tłuszczowych, które izolują ciało i sprawiają, że skóra wygląda na pełną i pulchną.

Na każdą ze wspomnianych warstw wpływają czynniki środowiskowe i genetyczne, które mogą powodować osłabienie rusztowania tkankowego i pomarszczenie skóry. Poszczególne warstwy mają tendencję do ścieńczenia, gdyż spowolniony zostaje metabolizm tkanki, sprawiając, że skóra jest bardziej podatna na uszkodzenia i zmiany, ponieważ brakuje jej wcześniejszego wsparcia i zdolności do szybkiej naprawy. Rezultatem jest cieńsza skóra z widocznymi liniami i zmarszczkami, których nie można już wypełnić zwolnionym tworzeniem kolagenu i komórek tłuszczowych

Przyczyny powstania zmarszczek i drobnych linii

Zmarszczki i drobne linie są wynikiem czynników, z których niektóre pozostają poza kontrolą człowieka. Podczas starzenia skóra w naturalny sposób staje się cieńsza i traci elastyczność, przez co tworzą się zmarszczki, zwykle wokół oczu, na czole i w kącikach ust. Przez lata powtarzające się skurcze mięśni w tych obszarach, stymulują pojawienie się linii i zmarszczek. Niewątpliwe znaczenie mogą mieć genetycznie predyspozycje do ich powstawanie.
U wielu osób pojawiają się również zmarszczki i inne niepożądane zmiany skórne w wyniku nadmiernej ekspozycji na szkodliwe substancje. Ultrafioletowa promieniowanie słoneczne lub sztuczne opalanie są głównymi przyczynami przedwczesnego starzenia; powodując rozpad włókien kolagenowych i elastynowych, skutkują zwiotczeniem i osłabieniem skóry, na której łatwiej mogą powstawać zmarszczki i inne oznaki starzenia. Palenie tytoniu wpływa również na skórę; może powodować wczesne starzenie się, spowodowane zmianami w ukrwieniu skóry. Wspomniane czynniki odpowiadają za nawet 90 procent przedwczesnego starzenia się skóry.

Zabiegi na zmarszczki i drobne linie

Istnieje wiele zabiegów, mających na celu poprawę stanu skóry i odmłodzenie wyglądu pacjenta:

• Kremy do stosowania miejscowego
• Mikrodermabrazja
• Zabiegi laserowe
• Peelingi
• Wypełniacze z tkanek miękkich

Wybór zabiegu zależy od przyczyny i stopnia zaawansowania zmarszczek, a także wieku i osobistych preferencji pacjenta.

Zapobieganie zmarszczkom i drobnym liniom

Istnieje wiele sposobów zapobiegania lub zmniejszania skutków fotostarzenia. Jeśli unikanie słońca nie jest możliwe, konieczne jest stosowanie kremów przeciwsłonecznych z odpowiednim filtrem oraz noszenie czapki i/lub odzieży ochronnej. Unikanie palenia, zbilansowana dieta i minimalizowanie stresu również pomagają skórze wyglądać jak najlepiej.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.

Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik