Trądzik

Trądzik pospolity jest przewlekłym stanem zapalnym skóry, który obejmuje jednostkę włosowo - łojową (mieszki włosowe i gruczoły łojowe). Na twarzy, szyi, ramionach, klatce piersiowej i plecach pojawiają się mieszane wykwity zapalne i niezapalne. Potocznie trądzik określany jest jako pryszcze lub plamy. Z omawianymi zmianami w ciągu życia spotyka się niemal każdy, choć nasilenie schorzenia może mieć zróżnicowany charakter. Dotyczy obu płci i wszystkich ras, dotyka głównie nastolatków, może dotyczyć szerokiego przedziału wiekowego. Trądzik występuje najczęściej u osób w wieku od 16 do 18 lat. Może mieć głębokie skutki społeczne i psychologiczne, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy wygląd fizyczny i dopasowanie do rówieśników są szczególnie ważne.

Trądzik najczęściej dotyczy twarzy, ale może rozprzestrzenić się na szyję, klatkę piersiową i plecy, a czasem pojawiać się może na całym ciele.

Trądzik może przybierać zróżnicowane formy morfologiczne:

Zmiany powierzchowne
Zaskórniki - otwarte i zamknięte
Grudki (małe, delikatne czerwone guzki)
Krosty (białe lub żółte wykwity o charakterze pęcherzyków zawierające treść ropną)

Głębsze zmiany
Guzki (duże bolesne czerwone grudki)
Torbiele rzekome (chełbocące obrzęki podobne do torbieli)

Zmiany wtórne
Otarcia (wybrane lub porysowane miejsca na skórze)
Plamki rumieniowe (czerwone ślady w niedawno zagojonych miejscach, najlepiej widoczne na jasnej karnacji)
Plamki pigmentowe (ciemne ślady od starych plam, występujące głównie u osób o ciemnej skórze)
Różnego rodzaju blizny

Pojedyncze zmiany trądzikowe trwają zwykle krócej niż 2 tygodnie, ale głębsze grudki i guzki mogą utrzymywać się miesiącami. Wielu pacjentów z trądzikiem ma również tłustą, łojotokową skórę.

Wszystkie charakterystyczne dla trądziku pospolitego zmiany mogą występować w kolorze skóry, ale zwykle objawiają się one mniej lub bardziej dostrzegalnym zaczerwienieniem i większymi przebarwieniami pozapalnymi które utrzymują się jeszcze długo po ustąpieniu zmiany trądzikowej. Przebarwienia pozapalne są często głównym powodem szukania pomocy lekarskiej, powodując znaczące skutki psychologiczne.

Trądzik można podzielić na łagodny, umiarkowany lub ciężki. Zaskórniki i zmiany zapalne są zwykle rozpatrywane oddzielnie.

Trądzik łagodny:
<20 zaskórników
<15 zmian zapalnych
lub całkowita liczba zmian <30

Umiarkowany trądzik
20–100 zaskórników
15–50 zmian zapalnych
lub całkowita liczba zmian 30–125

Poważny trądzik
>5 pseudotorbieli
całkowita liczba zaskórników >100
całkowita liczba stanów zapalnych >50
lub całkowita liczba zmian > 125

Niektórzy dermatolodzy dokładniej oceniają stopień zaawansowania trądziku pacjenta za pomocą skali ocen. Zmiany zapalne porównuje się z zestawem standardowych fotografii w celu określenia stopnia, który może wynosić na przykład od 1 (bardzo łagodny) do 12 (wyjątkowo ciężki).

Powikłania trądziku zapalnego
Przebarwienia pozapalne
Blizny, w tym blizny  keloidowe
Skutki psychologiczne

Leczenie trądziku zależy od wieku i płci  pacjenta, stopnia i ciężkości choroby, czasu jego trwania oraz odpowiedzi na poprzednie leczenie.

• Leczenie łagodnego trądziku obejmuje miejscowe preparaty przeciwtrądzikowe, światłoterapię
• Leczenie umiarkowanego trądziku obejmuje antybiotyki, takie jak tetracykliny i/lub antyandrogeny i leki antykoncepcyjne
• Leczenie ciężkiego trądziku może wymagać podania doustnej izotretynoiny.
Leczenie aktywnego trądziku jest domeną lekarzy specjalistów w zakresie dermatologii.

Wspomagającym urządzeniem w leczeniem aktywnego trądziku, może być stosowany w naszym gabinecie małoinwazyjny system radiofrekwencji (RF) Agnes, będący innowacyjną technologią opatentowanych, precyzyjnie izolowanych pojedynczych igieł, wykorzystywanych w medycynie estetycznej.

W zakresie laseroterapii w fazie aktywnej trądziku łagodnego zastosować można zabiegi naświetlania niebieskim i czerwonym światłem, redukującym odczyn zapalny. Natomiast w terapii zmian potrądzikowych, głównie przebarwień i blizn, szerokie zastosowanie ma laseroterapia ablacyjna, frakcyjna oraz frakcyjno – ablacyjna.

Zmiany potrądzikowe są również wskazaniem do zastosowania systemu radiofrekwencji mikroigłowej najnowszym aparatem Ellisys Plus.
Gdy igły aparatu wnikają w głąb skóry, z ich szczytu zostaje wyemitowana energia (RF). W wyniku procesu gojenia i regeneracji skóry oraz oddziaływania energii dochodzi do pobudzenia neokolagenezy i znaczącej poprawy jakości i kondycji skóry.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik