Iniekcja z pozyskanych komórek macierzystych z własnej tkanki tłuszczowej.

Arthrex ACA-micro i Arthrex ACA/SFV - terapia mezenchymalnymi komórkami macierzystymi we wskazaniach ortopedycznych.

Terapia ACA (autologiczny koncentrat tkanki tłuszczowej) jest nowoczesną metodą pozyskania komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej. Rozszerzeniem zabiegu jest terapia ACA/SVF polegająca na dalszej obróbce tkanek pozyskanych w procedurze ACA i połączeniu z osoczem bogatopłytkowym pozyskanym w procedura ACP. Procedura pozyskania osocza bogatopłytkowego PRP opisano w zakładce „iniekcja z pozyskanego od pacjenta osocza bogatopłytkowego PRP ”

Wskazania ortopedyczne
• łagodna lub umiarkowana choroba zwyrodnieniowa stawów w I – III stopniu zaawansowania, objawiająca się bólem i poranną sztywnością stawów, powysiłkowymi dolegliwościami bólowymi wynikającymi z uszkodzenia i zużycia chrząstki stawowej.
• urazy sportowe, wynikające z przeciążenia więzadeł, ścięgien i mięśni.
• wybrane uszkodzenia pierścienia rotatorów barku
• wspomaganie gojenia po zabiegach rekonstrukcji więzadłowych oraz w wybranych uszkodzeniach łąkotek.

Przygotowanie do zabiegu Arthrex ACA-micro i Arthrex ACA/SFV
W oparciu o skierowania przekazane w trakcie wizyty kwalifikacyjnej, należy wykonać zlecone badania laboratoryjne. W przypadku pobierania tkanki tłuszczowej z przedniej ściany brzucha wymagane może być wykonanie USG powłok brzucha, w celu identyfikacji ewentualnych przepuklin. Wszelkie skierowania oraz informacje o przebiegu zabiegu przekazane zostaną w trakcie wizyty kwalifikacyjnej. Istotną rzeczą jest dobre nawodnienie organizmu. W przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych wskazane jest poinformowanie o tym lekarza w trakcie spotkania konsultacyjnego. W przeddzień zabiegu nie spożywać napojów alkoholowych.

Terapia ACA - mikro
Tkankę tłuszczową pobiera się z tkanki podskórnej brzucha lub ud (tzw. bryczesy). Miejsce pobrania tkanki tłuszczowej przygotowuje się w standardzie zabiegu operacyjnego. Po dezynfekcji pola operacyjnego osłania się je jednorazowym jałowym obłożeniem chirurgicznym. Z zachowaniem aseptyki dokonuje się w znieczuleniu miejscowym nacięcia skóry o długości do 1 cm, po czym za pomocą kaniuli wykonuje się znieczulenie tumescencyjne poprzez podanie do tkanki tłuszczowej roztworu Kleina. Dzięki tej procedurze zabieg staje się bezbolesny. Po uzyskaniu znieczulenia za pomocą kaniul pobiera się tkankę tłuszczową, miejsca nacięć zamyka się szwami i zabezpiecza opatrunkami. Uzyskany tłuszcz poddawany jest specjalnemu procesowi odwirowania w profesjonalnym urządzeniu, dzięki czemu możliwe jest pozyskanie z preparatu najbardziej istotnych składników.  Opisana technika zachowuje podścieliskowe komórki naczyniowe, pericyty oraz mezenchymalne komórki macierzyste. Otrzymywany produkt zawiera rozdrobnioną tkankę tłuszczową i jest przeznaczony do wykorzystania autologicznego np. do iniekcji dostawowej.

Terapia ACA/SVF
Terapia ta pozwala na pozyskanie stromalnej frakcji naczyniowej, najbogatszej tkanki osób dorosłych zawierającej komórki macierzyste. Materiał pozyskany w opisanej powyżej procedurze ACA – mikro poddaje się homogenizacji, ponownej procedurze odwirowania. Następnie łączy się z osoczem bogatopłytkowym PRP z krwi żylnej, pozyskanym w procedurze ACP (patrz zakładka „iniekcja z pozyskanego od pacjenta osocza bogatopłytkowego PRP ”). Otrzymany produkt gotowy jest do podania w miejsce toczącego się procesu chorobowego.
Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.Image placeholder
Powyższe czynności obróbki tkanek pozwalają na pozyskanie:

• mezenchymalnych komórek macierzystych posiadających zdolność stymulacji układu immunologicznego wspierającego naturalną odporność, inicjujących procesy naprawcze. Komórki te rozpoznają miejsce uszkodzonych tkanek i przekształcają się w dojrzałe komórki tkanek wymagających naprawy – tkankę kostną, chrzęstną lub łączną.
• preadipocytów – komórek wpływających na namnażanie komórek w organizmie, wspierających procesy regeneracyjne 
• osocza i fibryny bogatopłytkowej – mających wpływ na uwalnianie czynników wzrostu
• komórek hematopoetycznych – stymulujących rozwój naczyń krwionośnych
• macierzy pozakomórkowej – złożonej struktury zespalającej tkanki i komórki

Przygotowanie do zabiegu Arthrex ACP – PRP

Nie istnieją specjalne ograniczenia dotyczące okresu przed zabiegiem. Istotną rzeczą jest dobre nawodnienie organizmu. W przypadku stosowania leków przeciwzakrzepowych i przeciwzapalnych wskazane jest poinformowanie o tym lekarza w trakcie spotkania konsultacyjnego.

Po zabiegu:

Pacjent powinien unikać wysiłku przez przynajmniej 1-2 tygodnie po zabiegu, należy również unikać korzystania z sauny i solarium,. Miejsce pobrania tkanek oraz miejsce ich podania może być obrzęknięte przez 4-5 dni po iniekcji, może pojawić się podskórny krwiak. Co 1 – 2 dniowa zmiana opatrunków z unikaniem ich zamoczenia. Szwy skórne usuwa się z reguły po 14 dniach od zabiegu. Dla zmniejszenia obrzęku można stosować okłady schładzające. Sam zabieg nie wymaga specjalnej rekonwalescencji. Po zabiegu pacjenci mogą wrócić do codziennego rytmu życia.
W indywidualnych przypadkach lekarz może zalecić zastosowanie leczenia przeciwzakrzepowego lub antybiotykoterapii.
Przeciwwskazania:

• Złe samopoczucie, czynne choroby ogólne, miejscowe infekcje, opryszczka 
• Ciąża i karmienie piersią
• Zaburzenia krzepliwości krwi 
• Choroby autoimmunologiczne i nowotworowe
• Niewystarczająca ilość tkanki tłuszczowej

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik