Laserowe odmładzanie i fotoodmładzanie

Image placeholder

Fotostarzenie się skóry

Opublikowany w New England Journal of Medicine portret 69-letniego zawodowego kierowcy samochodu jest godny uwagi, ponieważ tylko jedna strona jego twarzy była wystawiona na działanie słońca, ze względu na charakter jego pracy. W rezultacie można zobaczyć, jaki wpływ mają promienie słoneczne na skórę niezabezpieczoną przed promieniowaniem UV.

Nadmierna ekspozycja na słońce jest główną przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, zwanego fotostarzeniem. Przede wszystkim odpowiedzialne za zmiany jest promieniowanie słoneczne UVA, ale  światło widzialne o wysokiej energii (HEVIS)  może również powodować stres oksydacyjny, który uszkadza DNA komórkowe. W rezultacie skóra przedwcześnie zaczyna tworzyć zmarszczki, ulega zwiotczeniu, pojawiają się problemy z pigmentacją.

Wraz ze starzeniem się skóry dochodzi do szeregu zmian:

• kolagen i elastyna odpowiedzialne za jędrność młodzieńczej skóry ubożeją, skóra traciobjętość, staje się obwisła, powstają drobne linie i zmarszczki.
• skóra jest mniej zdolna do absorbcji i zatrzymywania potrzebnej jej wilgoci, a własna produkcja naturalnych czynników nawilżających ulega wyczerpaniu.
• może rozwinąć się nierównomierna pigmentacja, w postaci ciemnych plam, których formą są plamy soczewicowate (bardziej znane jako plamy starcze lub plamy posłoneczne).

Istnieją dwa rodzaje  starzenia się skóry  – wewnętrzne i zewnętrzne:

Starzenie wewnętrzne jest całkowicie naturalnym procesem, określanym jako starzenie chronologiczne. Spowodowane jest czynnikami wewnętrznymi,  takimi jak obciążenia genetyczne i zmiany hormonalne, zachodzące w naszym organizmie na różnych etapach życia. Na ten typ starzenia nie mamy żadnego wpływu. W tym miejscu zadać sobie należy pytanie - jak starzeje się Twoja rodzina? Jak genetycznie reagujesz na ekspozycję na promieniowanie UV? Jeśli masz rodzinną historię przedwczesnego starzenia się lub posiadasz bardziej wrażliwą na ekspozycję na słońce skórę, niż większość ludzi, należy podjąć dodatkowe środki ostrożności przeciwko czynnikom zewnętrznym, które przyczyniają się do fotostarzenia.

Z drugiej strony można kontrolować starzenie zewnętrzne, bowiem jest ono spowodowane czynnikami zewnętrznymi, na który mamy często bezpośredni wpływ. Są to warunki środowiskowe (warunki pogodowe i ekspozycja na słońce), wybór stylu życia (palenie tytoniu, picie alkoholu, zmęczenie i krótkotrwały sen) oraz leki.

Najsilniejszym czynnikiem zewnętrznym jest słońce.  Większość z nas wie już o ekspozycji na słońce i przedwczesnym starzeniu się. Jak światło słoneczne wpływa na starzenie się skóry? Możemy na to odpowiedzieć, rozglądając się wokół, szczególnie na starszych dorosłych, którzy nie nosili kremów przeciwsłonecznych, gdy byli młodsi. Widzimy zmarszczki, zwiotczenie skóry, plamy posłoneczne, a nawet raka skóry, które spowodowały lata opalania.

Światło słoneczne nie jest jedynym zewnętrznym czynnikiem przyczyniającym się do fotostarzenia. Ekspozycja na niebieskie światło może być również szkodliwa. Oznacza to, że przewlekła, wysoka ekspozycja na niebieskie światło emitowane z ekranu telefonu, komputera, tabletu i telewizora przyspieszy proces starzenia się.

Palenie tytoniu drastycznie wpływa na skórę. Nikotynizm kojarzy nam się najczęściej z rakiem narządów wewnętrznych, ale odgrywa również istotną rolę w sposobie starzenia się i prawdopodobieństwie zachorowania na raka skóry. Ponieważ osłabia kolagen i ogranicza przepływ krwi (zmniejszając przepływ tlenu i składników odżywczych do skóry), skóra nie jest w stanie prawidłowo goić się po ekspozycji na światło.

Wszyscy chcemy wyglądać młodziej, nawet jeśli nie jesteśmy już tacy młodzi. Ale nie można zachować młodego i świeżego wyglądu skóry, jeśli nie zrozumie się skutków ekspozycji na słońce i roli w przedwczesnym starzenia. Niezależnie od tego, czy chcemy zachować, czy przywrócić zdrowy blask swojej skórze, zacznijmy od zadania najważniejszego pytania: Jak światło słoneczne wpływa na starzenie się mojej skóry i co mogę zrobić, aby się chronić?

Oto, co winniśmy wiedzieć o fotostarzeniu:

Fotostarzenie to fizyczna reprezentacja uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem UV i słońcem. To skumulowane uszkodzenia spowodowane latami ekspozycji na promieniowanie UV, które objawiają się liniami, zmarszczkami, utratą elastyczności i problemami z pigmentacją. Często obwiniamy za te problemy naturalny proces starzenia. Ale w rzeczywistości fotostarzenie ma miejsce, gdy skóra przedwcześnie się starzeje z powodu nagromadzonych uszkodzeń.  W jakim wieku powinno zacząć starać się zapobiegać fotostarzeniu skóry? Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć myśleć o ekspozycji na słońce i przedwczesnym starzeniu się. Większość uszkodzeń, które obserwujemy u osób starszych, to skumulowane uszkodzenia z dzieciństwa i młodych dorosłych. Im wcześniej ktoś zacznie stosować dobrą ochronę przeciwsłoneczną, tym lepiej starzeje się jego skóra.

Jakie zabiegi i procedury są dostępne?

W przypadku młodszych pacjentów z drobnymi zmarszczkami lub plamami starczymi zaczynamy od peelingu chemicznego , toksyny botulinowej lub ewentualnie zabiegu laserowego resurfacingu . W przypadku bardziej dojrzałych pacjentów, którzy muszą leczyć głębsze zmarszczki i bardziej rozległe fotostarzenie, stosowane są bardziej agresywne zabiegi, w tym głębsze peelingi chemiczne, bardziej agresywne zabiegi laserowe (takich jak laser CO2) i wypełniacze w celu uzupełnienia objętości utraconej podczas fotostarzenia.

Zapobieganie zawsze działa lepiej niż leczenie. Wiemy, że przebywanie na słońcu jest nieuniknione, szczególnie jeśli kochasz przebywanie na świeżym powietrzu lub mieszkasz w miejscu o silnym promieniowaniu UV. Używaj kremu z filtrem i noś odzież chroniącą przed słońcem podczas przebywania na słońcu.

Najlepszym sposobem leczenia starzenia się skóry po słońcu jest zapobieganie uszkodzeniom przed ich rozpoczęciem.

Ten artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi porady medycznej. Informacje zawarte w niniejszym dokumencie nie zastępują i nigdy nie powinny być traktowane jako profesjonalna porada medyczna. Zawsze rozmawiaj z lekarzem o ryzyku i korzyściach wynikających z leczenia.

Skontaktuj się z nami, doradzimy Ci z którego zabiegu możesz skorzystać a także sprawdź nasz cennik.

Skontkatuj się z nami!                                                             Cennik